Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uzasadnienia sądowe – standaryzacja czy indywidualizacja?

09 grudnia 2020 | Sądy i Prokuratura | Aneta Łazarska

Uzasadnienie wyroku jest odzwierciedleniem procesu myślowego sędziego. Asystent go nie napisze.

Jednym z fundamentów rzetelnego procesu jest uzasadnienie orzeczenia. Odgrywa ono doniosłą rolę dla samych stron, bo pozwala im zrozumieć decyzję sądu. Jest też gwarancją jawnego i transparentnego postępowania dla całego społeczeństwa. Sądy nie mogą działać za zamkniętymi drzwiami i wydawać dowolnych orzeczeń. W mechanizm podejmowania decyzji wpisane jest założenie, że uzasadnienie orzeczenia będzie dla stron zrozumiałe i przekonujące, a sądowi odwoławczemu wystarczy, aby dokonać kontroli instancyjnej. Od dłuższego czasu toczy się bezowocna dyskusja o uzasadnieniach sądowych.

Niestety, nie ma żadnych konstruktywnych pomysłów na zmiany, poza ściganiem sędziów za opóźnienia czy uzasadnienia pisane metodą „kopiuj-wklej". O zmiany też trudno, jeśli z jednej strony oczekuje się od sądów zwiększenia efektywności, a z drugiej zindywidualizowanych i wyczerpujących uzasadnień. Nic dziwnego, że temat ten powraca w dyskusji.

Gorsza jakość uzasadnień sądowych

Naturalną konsekwencją narastającego obciążenia w sądownictwie jest obniżenie jakości uzasadnień sądowych. Wystarczy spojrzeć do statystyk. Czy ktokolwiek jest w stanie dobrze napisać 300 uzasadnień rocznie? Dodam, że każde uzasadnienie dotyczy innej sprawy, innych okoliczności i innej oceny. Czy sądy są w stanie należycie wymierzać sprawiedliwość, jeśli obciążenie referatem, pisaniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11834

Wydanie: 11834

Spis treści

Ranking bibliotek

Nieprzypisane

Zamów abonament